wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Jurajskie atrakcje – Dubie

Atrakcje miejscowości Dubie

Ta wieś z pewnością zasługuje na uwagę. Kto w czasie jurajskiej wycieczki odwiedzi Dubie, ten z pewnością miło spędzi czas na jej terenie. Czym może się pochwalić ta miejscowość?

Dla tych, których fascynuje Jura Krakowsko- Częstochowska, Dubie jest ciekawym punktem. Ta wieś leżąca w gminie Krzeszowice to piękna okolica, przyrodnicze atrakcje oraz ciekawa historia. Po raz pierwszy miejscowość ta wzmiankowana jest w dokumencie pochodzącym z 1270 roku. Przez wieki wieś ta należała do drobnej szlachty zaściankowej. Ważnym okresem w jej dziejach okazał się wiek XIX, kiedy to Dubie trafiło w ręce Potockich. To oni założyli w tej wsi stawy rybne oraz pstrągarnię, której zabudowa jest dziś nie lada gratką dla zaglądających tu turystów. Pięknie prezentuje się tu drewniany dom szwajcarski z XIX wieku – ciekawy zabytek, któremu z pewnością warto się przyjrzeć. Najważniejszą atrakcją na terenie tej wsi jest jednak czynny kamieniołom dolomitów, pochodzący z okresu środkowego dewonu. Ponieważ tutejsze skały mają piękną, czarną barwę, z dziełami sztuki wykonanymi właśnie z nich możemy się spotkać w wielu krakowskich świątyniach. Powstają z nich kościelne posadzki, ołtarze oraz piękne portale, które swą formą zachwycą każdego.

Skarby Podkarpacia: Hłomcza

Piękno okolicy

Wycieczki po tak pięknym regionie, jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska, mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Tutejsze atrakcje mogą oczarować każdego, a pobyt w takich miejscowościach, jak wieś Dubie, każdemu może sprawić wiele radości.