wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Bieszczadzkie skarby: Bystre

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczady to wyjątkowa kraina, kusząca malowniczymi połoninami, górskimi szlakami oraz drewnianymi cerkwiami, obok których nie można przejść obojętnie. Nie brak tu miejsc, w których można poznawać tragiczną historię tej ziemi, nie brak też malowniczych zakątków, które swą tajemniczą atmosferą zrobią na każdym z nas ogromne wrażenie. Gdzie warto się wybrać?

Jedną z tych miejscowości, do których w czasie wycieczki po Bieszczadach z pewnością warto zajrzeć, jest Bystre. Ta niewielka wieś leży w niewielkiej odległości od granicy z Ukrainą i dziś znajduje się z dala od głównych szlaków. Warto jednak pamiętać, iż jest to jedna z tych miejscowości, które mogą się pochwalić długą i ciekawą historią. Bystre, jako samodzielna osada, zaczęło się rozwijać w drugiej połowie XVI wieku, a pierwsze wzmianki na temat tej wsi pojawiają się w dokumentach wydanych w początkach XVII stulecia. Wiemy z nich, iż wieś mogła się pochwalić własną cerkwią, cmentarzem oraz sporą ilością domów. Podobnie jak dla wielu innych wsi w Bieszczadach, tak i dla tej osady tragicznym okresem były lata II wojny światowej oraz trwający po jej zakończeniu konflikt polsko-ukraiński. Co ciekawe, tuż po wojnie Bystre znalazło się w granicach ZSRR, a do Polski wróciło w 1951 roku, w ramach tzw. „wymiany ziem”. Te narodowe konflikty i zmiany granic sprawiły, iż w lata 50-te wieś Bystre wkroczyła jako uboga i pozbawiona mieszkańców osada. Dziś życie wraca na jej teren, a samo Bystre staje się miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Dlaczego w czasie wycieczki po Bieszczadach warto tu zajrzeć?

Trześcianka: co warto tutaj zobaczyć?

Odwiedź Bystre

Wieś Bystre ma się czym pochwalić, a kto zajrzy na jej teren, ten z pewnością nie będzie żałować. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wzniesiona w początkach XX wieku jako trzecia z kolei świątynia w tym miejscu. Niestety, wojenne zawirowania odbiły się na jej stanie, a część wyposażenia znajduje się w muzeum w Łańcucie. Sama cerkiew wciąż jednak urzeka swą sylwetką oraz pięknym otoczeniem, dlatego też spacer w jej pobliżu może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Bystre może się też pochwalić uroczym cmentarzem, na terenie którego zachowało się sporo zabytkowych nagrobków. Są one wspaniałymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach tej wsi, warto zatem i im poświęcić nieco więcej uwagi.