wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Ciekawe sposoby na spędzanie czasu w Bielawie

Bielawa to miasto znajdujące się w powiecie dzierżoniowskim na Dolnym Śląsku, położone na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich wśród Wzgórz Bielawskich.

Miasto jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla odwiedzających, posiada mnóstwo atrakcji oraz miejsc wartych zwiedzenia. Bielawa bogata jest w przyrodę, przepiękne punkty widokowe, ciekawą historię oraz miejsca takie jak place zabaw, ścieżki linowe czy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Piękne miejsca warte odwiedzenia w Bielawie

W Bielawie znajduje się wiele malowniczych zakątków takich jak Jezioro Bielawskie. Jest to przepiękny akwen wodny z piaszczystym brzegiem oraz strzeżoną plażą, a ponad to na jeziorze znajduje się wyspa, a wokół niego molo, boiska sportowe, przystań żeglarska oraz siłownia plenerowa.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Kłobucznik lub potocznie mówiąc Łysa Góra. Jest to jeden z wielu punktów widokowych znajdujących się w Bielawie, według większości odwiedzających – najpiękniejszy. Z góry można zobaczyć Góry Sowie w pełnej okazałości, a także całe miasto. Łysa Góra porośnięta jest łąką, nie ma tu żadnych drzew. Dla odwiedzających czeka ławka, z której można obejrzeć cały otaczający ich górzysty krajobraz oraz można zrelaksować się na łonie natury.

Niewiele kilometrów za Winnicą Niemczańską leży jedna z najpopularniejszych dolnośląskich atrakcji przyrodniczych. Jest to Arboretum Wojsławice, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego znajdujący się na malowniczych Wzgórzach Niemczańskich. To miejsce jest pełne niesamowitych roślin takich jak różaneczniki, azalie czy liliowce. W Arboretum można zobaczyć również kolekcje narodowe, które są prowadzone systematycznie przez specjalistów. Wśród takich zbiorów roślinnych można zobaczyć kolekcję rodzaju „Rhododendron” (Różanecznik) lub rodzaju „Acer” (Klon), kolekcję starych odmian „Malus” (Jabłoń), kolekcję roślin okrywowych lub kolekcję roślin wodnych.

W temacie Bielawy polecamy artykuł jak w jeden weekend dostać się spod gór nad jezioro z serwisu bielawa24.pl.

Ciekawe lokacje do zwiedzania

Przebywając w tym mieście należy nie zapomnieć o odwiedzeniu Winnicy Bielawskiej, która położona jest na jednym z łagodnych stoków Wzgórz Bielawskich. Uprawia się tam kilka odmian winogron, z których rocznie powstaje kilka tysięcy butelek wina Riesling, Solaris, Pinot Noir, Sauvignon Blanc i Chardonnay. Wina te są uwielbiane nie tylko przez mieszkańców i koneserów, ale również zdobyły nagrody, takie jak „Srebrny Korek” dla wina Riesling 2019.

W Bielawie oprócz naturalnych punktów widokowych znajdują się też te będące dziełem człowieka. Do takich atrakcji należy wieża widokowa kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedna z najwyższych wież kościelnych na terenie Polski. Sięga aż 101 metra wysokości, posiada ponad 300 schodów, a także 4 tarasy widokowe skąd można obejrzeć przepiękną Panoramę Gór Sowich, Masywu Ślęzy, Wzgórz Bielawskich oraz samego miasta.

Na terenie Bielawy znajduje się Park Miejski, a tuż obok niego zlokalizowany jest Pałac Sandreckich. W samym parku otwarty jest trakt linowy cieszący się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i odwiedzających. Trakt linowy rozciąga się na wysokości kilku metrów pomiędzy drzewami, ale również posiada on dwa mniejsze ścieżki dla najmłodszych. Pierwszy z nich skierowany jest do starszej grupy i jest on płatny, natomiast mniejsze trakty dla młodszych uczestników są darmowe.