wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Turystyczna Osada Czorsztyn

Osada Turystyczna Czorsztyn jest jednym z ciekawszych miejsc, jakie możemy zobaczyć w trakcie wycieczki wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy postawią na spacer po tej osadzie?

O Osadzie Czorsztyn

Z pewnością Osada Turystyczna Czorsztyn to miejsce godne polecenia z kilku powodów. Jednych do odwiedzenia tego miejsca zachęcą piękne widoki, innych – cenne zabytki drewnianej architektury, pochodzące z okolicznych miejscowości. Zgromadzono je w tym miejscu w latach 90-tych XX wieku, kiedy to podjęto decyzję o budowie zapory na Dunajcu i stworzeniu Jeziora Czorsztyńskiego. Budowa tego potężnego zbiornika oznaczała zalanie wielu wsi. Ich mieszkańcy musieli przenieść się w nowe miejsca, gdzie zbudowali stare domy.

Z dawnych wsi postanowiono jednocześnie ocalić te perełki drewnianej architektury, które miały największą wartość. W ten oto sposób powstała Turystyczna Osada Czorsztyn, będąca ciekawym skansenem i miejscem świetnie wykorzystywanym w celach turystycznych. Poszukując takich miejsc warto bliżej przyjrzeć się również okolicom Bydgoszczy, a najlepiej warto odwiedzić portal BydgoszczInfo.pl, na którym znajdziemy liczne opisy regionalnych atrakcji.

Co jeszcze o niej wiemy?

Turystyczna Osada Czorsztyn zajmuje powierzchnię ponad 17 hektarów. Umieszczono ją na terenie wsi Kluszkowce, na malowniczym półwyspie Stylchyn. Na terenie tej osady mieści się 20 zabytkowych budowli, pochodzących z zalanych miejscowości. Są to m.in. drewniane wille, dziś wykorzystywane jako pensjonaty czy ośrodki konferencyjne. Obok nich pojawiają się stare zagrody oraz murowane piwniczki, które jeszcze nie tak dawno zajmowały bardzo ważne miejsce w lokalnym krajobrazie. Całość robi wrażenie, a spacer po osadzie składającej się z perełek drewnianej architektury na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.