wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

O czym pamiętać, gdy będziemy wyruszać w góry w okresie zimowym?

gory

Jako Polacy wiemy, że góry są piękne o każdej porze roku. Większość turystów wybiera porę letnią na wyprawę w góry, ale bywają osoby, które właśnie wybierają okres zimowy, aby wybrać się w góry. Zimowy okres nie jest tym samym, co mogą zaoferować nam inne pory roku. Zimą w górach należy się trzymać na baczności. Możemy natrafić na naprawdę niebezpieczne warunki pogodowe. Wędrówki po szlakach powinny być odpowiednio przygotowane, a wszystkie osoby w górach powinny być z odpowiednim sprzętem.

Zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku w górach.

  1. Wybierz szlak taki by nie zawyżać swoich możliwości.

Bez doświadczenia nie wybieraj się w góry na szczyt. Trasy powinny być dopasowane do swoich możliwości.

  1. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne

Nie wybieraj się w samotne wędrówki a jeśli już tak się wybierzesz poinformuj o tym fakcie znajomych lub rodzinę, w które miejsca się wybierasz. Pamiętaj, że zimowy wypad nie jest taki sam co latem, ale zarazem jest jednym z ulubionych zajęć zimowych.

W górach przede wszystkim można pojeździć na nartach i wędrówki po szlakach. Każde wyjście w góry powinno być odpowiednio przygotowany, przemyślany. Wysiłek fizyczny wymaga odpowiedniej kondycji jak i zorganizowania odpowiedniego sprzętu.

Podajemy o kilku rzeczach, które wymagają odpowiedniego przygotowania a mianowicie:

Co warto zabrać na wyprawę w góry?

-odzież, która jest bardzo przydatna w zimowe wypady to m.in: skarpetki, rękawiczki, czapka, szalik.
-odzież termiczna, bielizna termiczna,
-buty trekkingowe,
-raki,
-kije trekkingowe,
-apteczka,
-termos z kawą czy herbatą,
-latarka,
-butelka wody,
-mapa,
-telefon.

Pamiętajmy,  że góry zimą są bardzo niebezpieczne. Zagrożenia, na które jesteśmy narażeni to: lawiny, silny wiatr, oblodzone szlaki, bardzo niskie temperatury, które dochodzą nawet do -4- stopni Celsjusza i szybko zapadający zmrok, który powstaje przy naprawdę trudnych warunkach pogodowych. To wszystko może doprowadzić do nieprzyjemności, w skutkach tragicznych dla nas. Pamiętajmy również, że góry nie dostosują się do nas, tylko to my mamy obowiązek dostosować się do nich, tak aby nasz wypad był miłym wspomnieniem a nie niebezpieczną wyprawą w góry. Albo zawsze możesz zdecydować się na wspaniałe krajobrazy Lidzbarka na https://lidzbarkinfo.pl.