wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Skarby Ziemi Kłodzkiej: Gniewoszów

Okolice Kłodzka

Gdzie warto zajrzeć w czasie krajoznawczej wycieczki po Ziemi Kłodzkiej? Miejscowości, które warto odwiedzić podczas wędrówki po tej części kraju, jest sporo. W ich gronie znajduje się Gniewoszów – ciekawa wieś, która dla wielu z nas może się okazać rewelacyjnym punktem wypadowym w Góry Bystrzyckie. Przez wieś tę przebiega Autostrada Sudecka, którą podobno w czasie II wojny światowej bardzo często przemierzał Hermann Goring. Dla kogo wizyta w tej miejscowości może być ciekawym doświadczeniem?

Roztocze dla ciekawych – Radruż i jego skarby

Atrakcje historyczne

Z pewnością wizyta w Gniewoszowie będzie ciekawą przygodą dla każdego miłośnika historii. Wiadomo, że rozwój tej wsi nastąpił w XIII wieku, a jej powstanie miało ścisły związek z istniejącym tutaj zamkiem Szczerba. Wieś ta była w swych dziejach własnością królewską, znajdowała się też w posiadaniu wielu znanych rodów, m. in. Wandlerów i Gniewoszów. Dziś o czasach jej świetności przypominają nam ciekawe zabytki, którym w czasie wycieczki po Ziemi Kłodzkiej z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Co można tutaj zobaczyć?
Najważniejszym zabytkiem Gniewoszowa jest barokowy kościół św. Michała Archanioła. Powstał on w latach 70-tych XVII wieku, a w swych dziejach spełniał rolę ważnego ośrodka pielgrzymkowego. Do dziś w jego wnętrzu można podziwiać wiele ciekawych dzieł sztuki, w tym rokokowy ołtarz główny, w którym znajduje się obraz św. Michała Archanioła. Miłośników sztuki sakralnej może tu również oczarować renesansowa ambona, wykonana najprawdopodobniej w XVI wieku. W okolicy Gniewoszowa na uwagę zasługują też ruiny zamku Szczerba, dzięki któremu przed wiekami wieś ta pojawiła się na mapie Dolnego Śląska.