wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Skarby Krosna: to trzeba zobaczyć!

podkarpacie-krosno

Krosno jest jednym z tych ośrodków miejskich, które może się pochwalić wspaniałą zabudową i licznymi atrakcjami. Na jakie obiekty koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wycieczki po Krośnie? Oto zabytki, dzięki którym to miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Podkarpacia.

Jednym z tych punktów, którego nie można pominąć podczas wycieczki po Krośnie jest rynek. To przy nim znajdują się najpiękniejsze kamienice, które mają ogromną wartość artystyczną oraz historyczną. Jedną z tych najważniejszych jest kamienica wójtowska z przełomu XV i XVI wieku, której najbardziej charakterystycznym elementem jest pręgierz oraz portal, będący ciekawym przykładem sztuki renesansowej. Inną ważną atrakcją na rynku jest dwór ratuszowy, który pochodzi z XVI wieku.

W gronie zabytków świeckich Krosna na wyróżnienie zasługują też takie atrakcje, jak gmach Towarzystwa Zaliczkowego z końca XIX wieku lub budynek sądu, który pochodzi z początków XX wieku.

Przyjrzyj się również najwspanialszym atrakcjom w podkarpackim Łańcucie.

W Krośnie zachwycić też mogą zabytki sakralne. Tym najważniejszym jest bazylika kolegiacka, czyli słynna fara. To ciekawy zabytek, który zachwyca stylem gotyckim i barokowym. Cennym zabytkiem jest też zespół klasztorny Kapucynów. Tu czeka późnobarokowy kościół, znany przede wszystkim dzięki pięknej polichromii zdobiącej jego wnętrze. Krosno może się też pochwalić drewnianym kościółkiem. To kościół św. Wojciecha, do którego – ze względu na położenie – wycieczki zaglądają sporadycznie. A szkoda, bo to bardzo ciekawy zabytek.

Krosno może się też pochwalić ciekawymi placówkami muzealnymi. Uwagę przyciąga Muzeum Podkarpackie, którego dumą jest największa w Europie kolekcja lamp naftowych. W czasie wycieczki po mieście warto też odwiedzić Muzeum Rzemiosła oraz Muzeum Motoryzacji, które mogą się pochwalić ciekawymi ekspozycjami.