wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Skarby Gór Sowich: zamek Grodno

grodno

Góry Sowie kuszą pięknymi widokami, przyrodniczymi skarbami oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Jednym z tych najważniejszych jest zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Ten obiekt to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz pięknej architektury. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Zamek Grodno warto odwiedzić z kilku względów. Jest to nie tylko jeden z najpiękniejszych, ale i jeden z najstarszych zamków na Dolnym Śląsku. Jego nazwa po raz pierwszy pojawia się w dokumentach pochodzących z początku XIV wieku. Zamek Grodno wymieniany jest w nich jako księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda, choć wiadomo, że już pod koniec XIV wieku warownia ta trafia w ręce czeskie. Z XV wieku pochodzi sporo wzmianek na temat rabusiów, którzy wybrali na swą siedzibę właśnie tę budowlę, nie brak też wiadomości na temat czasów Macieja z Łagowa, dzięki któremu ta obronna budowla zyskała piękną, renesansową formę.

Niestety, zawirowania wojenne oraz ataki ze strony Szwedów sprawiły, że w XVII wieku zamek ten został opuszczony i powoli zaczął się przemieniać w ruinę. Jego otoczenie oraz architektura, ciekawa historia oraz ogromna ilość legend sprawiają jednak, że zamek Grodno wciąż pozostaje jednym z najciekawszych kierunków wycieczki dla tych, którzy w Górach Sowich chcą stanąć oko w oko z historią. Kusi dziedziniec z tajemniczą studnią, przy której tak często pojawia się Biała Dama, uwagę przyciąga też zamkowa wieża, z której można podziwiać niezwykłą panoramę okolicy. Zamkowe komnaty, sala tortur – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas zwiedzania tego niezwykłego zamku.

Wspaniałą architekturę zabytkową można też podziwiać w Dąbrowie Górniczej. Szczegóły znajdziesz na stronie https://www.dabrowainfo.pl.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jedna z wielu wspaniałych atrakcji, jakimi mogą nas oczarować Góry Sowie. Wycieczki po tej części Dolnego Śląska będą dla każdego z nas wspaniałą przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju lekcją historii, pozwalającą nam odkryć magię średniowiecza oraz wiele tajemnic z okresu II wojny światowej.