wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Janów Podlaski: co warto zobaczyć?

Liczne atrakcje Janowa

Janów Podlaski to nie tylko konie arabskie, ale i cenne zabytki, przypominające o długiej i ciekawej historii tej miejscowości. Kto w czasie wycieczki po Podlasiu odwiedzi tę dużą wieś, ten na nudę nie będzie mógł narzekać. Jakie atrakcje zasługują tu na wyróżnienie?

Z kart historii – Janów Podlaski i jego dzieje

Janów Podlaski może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, kiedy to powstała wieś Prochów. W 1423 roku stała się ona własnością biskupów łuckich, którzy szybko przenieśli tu swą rezydencję. Stało się tak w latach 60-tych XV wieku z woli biskupa Jana Łosowicza, stąd też zmiana nazwy wsi z Prochów na Janów. A że przez wiele lat to duchowni zarządzali tutejszymi majątkami, aż do XIX wieku miejscowość nazywano Janowem Biskupim. Dopiero w XIX stuleciu pojawiła się nazwa dzisiejsza, czyli Janów Podlaski.
Okresem, który dla Janowa (będącego przez pewien czas miastem o sporym znaczeniu) okazał się czasem wyjątkowo pomyślnym, był XV – XVII wiek. W tym czasie Janów cieszył się licznymi przywilejami, dzięki którym jego mieszkańcy mogli żyć w dostatku. Ten pomyślny rozwój został przerwany w połowie XVII wieku przez liczne wojny, a najazd Szwedów wyrządził tu wiele strat, po których Janów nie był w stanie się pozbierać. Mimo to w latach 80-tych XVII wieku, z woli biskupa Stanisława Witwickiego, powstało tu seminarium duchowe. Czasy rządów biskupich skończyły się z końcem XVIII wieku. Ostatnim biskupem, który urzędował w Janowie, był biskup Adam Naruszewicz, znany też jako poeta i historyk. Do dziś po biskupach łuckich zachowało się sporo cennych pamiątek, którym warto się uważniej przyjrzeć w trakcie wycieczki po Janowie. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Janów Podlaski i jego najcenniejsze zabytki

Zwiedzanie Janowa Podlaskiego warto rozpocząć w rejonie rynku, przy którym zachowało się sporo małomiasteczkowych domów oraz ciekawych zabytków architektury sakralnej. Zachwyca tu kościół Świętej Trójcy, wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku. W świątyni tej pochowano aż czterech biskupów łuckich, w tym Adama Naruszewicza, o którym przypomina tu m.in. piękny pomnik z drugiej połowy XIX stulecia. W kościele tym warto też zwrócić na cykl 12 obrazów, na których przedstawiono męczeństwo apostołów, oraz na obrazy św. Erazma, św. Jana Nepomucena oraz św. Apostołów Piotra i Pawła. Relikwie św. Wiktora to kolejny powód, dla którego warto zajrzeć do tej świątyni. Drugim zabytkiem sakralnym, którym może się pochwalić Janów Podlaski, jest podominikański kościół św. Jana Chrzciciela. Świątynia, którą można tu obecnie podziwiać, powstała w połowie XVII wieku, w miejscu poprzedniej, zniszczonej w trakcie „potopu szwedzkiego”. Wielkie zmiany w wyglądzie tej świątyni nastąpiły na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to zyskała ona swą obecną, klasycystyczną formę. Inną pamiątką po biskupach łuckich jest ich rezydencja – ciekawy zamek biskupi, który – po odbudowie – sprawdza się jako elegancki hotel oraz ośrodek konferencyjny. Do dziś otacza go piękny park, znany z takich atrakcji, jak słynna „grota Naruszewicza”.

Co warto zobaczyć w rejonie Janowa Podlaskiego?

Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Janowa Podlaskiego, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury, nie lada gratką będzie rezerwat „Łęg Dębowy”, obejmujący swym zasięgiem piękne lasy leżące nad Bugiem. Dumą Janowa Podlaskiego jest wieś Wygoda, znana ze słynnej stadniny koni arabskich. To najstarsza stadnina koni na ziemiach polskich, mogąca się pochwalić historią sięgającą 1817 roku. Ważną rolę w jej dziejach odegrał hrabia Aleksander Potocki, wielki koniuszy koronny oraz pierwszy dyrektor stadniny w Janowie Podlaskim – Wygodzie. Stadnina ta działa do dziś, a zaglądający na jej teren turyści mogą podziwiać i piękne konie, i zabytkowe stajnie.

Janów Podlaski to urocza miejscowość, do której warto zajrzeć podczas pobytu na terenie Podlasia. Piękne widoki na dolinę Bugu, sielska atmosfera i zabytki, które mogą oczarować każdego – oto atrakcje, dzięki którym pobyt w Janowie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Jurajskie atrakcje