wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Skarby Podkarpacia: Rzeszów

To miasto przyciąga ciekawą historią oraz cennymi zabytkami, dzięki czemu wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas stać wspaniałą lekcją historii. Rzeszów ma się czym pochwalić. Na co warto zwrócić uwagę w tym mieście?

Leżący w dolinie Wisłoka, Rzeszów jest bardzo ważnym ośrodkiem miejskim. To stolica województwa podkarpackiego, a jednocześnie – jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w tej części kraju. W dziejach tego miasta pojawia się wiele znanych nazwisk. Listę właścicieli Rzeszowa otwiera rycerz Jan Pakosławic ze Stróżysk, który był protoplastą rodziny Rzeszowskich. W dziejach miasta rolę bardzo ważną odegrali też przedstawiciele rodu Ligęzów oraz Lubomirscy, po których zachowało się najwięcej pamiątek.

Gdzie warto się wybrać podczas wycieczki po Rzeszowie?

Bez wątpienia warto zajrzeć na tutejszy rynek, wokół którego skupiło się sporo interesujących budowli. Ciekawie prezentują się kamienice, wznoszone w XVII i XIX wieku, oraz ratusz, którego budowę rozpoczął Maria Spytek Ligęza w XV stuleciu. Zespół klasztorny Bernardynów, zbudowany jako mauzoleum dla rodu Ligęzów. Dawniej obiekt ten posiadał cechy obronne i stanowił ważną część miejskich fortyfikacji, dziś jest cennym zabytkiem sakralnym, który przyciąga ciekawą sylwetką oraz pięknym, barokowym wnętrzem. Inną świątynią, do której warto zajrzeć podczas zwiedzania Rzeszowa, jest kościół farny św. Stanisława i Wojciecha. Choć i tu dominuje obecnie styl barokowy, o średniowiecznym rodowodzie rzeszowskiej fary wciąż przypomina gotyckie prezbiterium.

A co z pamiątkami po Lubomirskich?

Jedną z nich jest letni pałac, wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku według projektu Tylamana z Gameren. Ta późnobarokowa budowla, ozdobiona popiersiami Lubomirskich, służy obecnie jako siedziba rzeszowskiej Akademii Muzycznej. W jej sąsiedztwie wznosi się potężny zamek, który dawniej był główną siedzibą Lubomirskich w Rzeszowie. Budowę tego zamku rozpoczął jeszcze Ligęza w XVI wieku, jednak obecną formę budowla ta zyskała w czasach Lubomirskich. Do dziś zamek ten zachwyca swoimi rozmiarami oraz potężnymi bastionami, które powstały w XVII i XVIII stuleciu. Budowla ta może się pochwalić pięknym otoczeniem, a w stronę rynku można stąd maszerować reprezentacyjną Aleją Pod Kasztanami. Jej ozdoba są nie tylko potężne drzewa, ale i wspaniałe wille, wznoszone na przełomie XIX i XX stulecia w modnym wówczas stylu secesyjnym.

W inny artykule przeczytasz: Poruszanie się po Rzeszowie – zakupy, jedzenie, hotele i wszystko co warto wiedzieć.