wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Polskie wsie: Werchrata – co warto zobaczyć?

Werchrata jest jedną z ciekawszych wsi, jakimi może nas oczarować Roztocze Wschodnie. Kto w czasie wycieczki po terenie województwa podkarpackiego trafi w to miejsce, ten z pewnością żałować nie będzie. Jakie czynniki decydują o wyjątkowości tej miejscowości?

Jakie atrakcje czekają na tych turystów, którzy trafią na jej teren?

Werchrata jest ciekawą wsią, przez którą przepływa rzeka Rata, będąca dopływem Bugu. Sama wieś ma długą historię, a pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XII wieku. Przez pewien czas była wsią królewską, później władali nią przedstawiciele licznych rodów. Wśród tych panów wsi, o których warto wspomnieć, znalazł się August Łoś – poseł na Sejm Galicyjski, powstaniec styczniowy oraz członek rady nadzorczej kolei lokalnych wschodnio-galicyjskich.

Jest to ciekawa miejscowość, na terenie której można się spotkać z licznymi pamiątkami. Oczywiście na pewno nie jest to tak spore miejsce do zwiedzania, jak np. Tychy lub inne duże miasta w Polsce. Ciekawe atrakcje turystyczne i zabytki w Tychach znajdziemy praktycznie na każdym kroku, z kolei w Werchracie jest ich nie tak dużo. Mimo wszystko tutejsze pamiątki przypominają nam o długiej i burzliwej historii tej miejscowości. Jednym z ważniejszych miejsc w tej wsi jest cmentarz z czasów I wojny światowej. Pamiątką po Ukraińcach, którzy do czasu Akcji „Wisła” stanowili większość mieszkańców wsi, jest cerkiew św. Jerzego, służąca obecnie jako kościół katolicki. Ta ciekawa budowla sakralna pochodzi z 1910 roku, a jej ciekawa sylwetka skutecznie przyciąga uwagę turystów. Zbudowana według projektu znanego ukraińskiego architekta Wasyka Nahirnego, wyróżnia się charakterystyczną, widoczną już daleka kopułą.

Atrakcje nieopodal wsi

W rejonie wsi znajduje się też jedno niezwykle ciekawe miejsce. To Monasterz – miejsce znane z ruin monasteru, który mógł funkcjonować już w XII wieku. Wiadomo, że w zlikwidowanym w początkach XIX wieku klasztorze znajdowała się otoczona silnym kultem ikona Matki Bożej, zwanej Werchracką. Dziś po klasztorze pozostały jedynie ruiny. Nowszą pamiątką jest tu cmentarz z I wojny światowej oraz pomnik upamiętniający 62 członków UPA z sotni „Bisa”, którzy w 1945 roku zginęli w trakcie starcia z NKWD.