wesolowka.pl

Zaplanuj wakacje na polskiej wsi

Żyrardowskie zabytki: co warto zobaczyć?

zyrardow

Żyrardów to ciekawe miasto, któremu miłośnicy historii i architektury dość chętnie poświęcają swój czas. Dlaczego? Bo to miasto może się pochwalić ciekawą przeszłością oraz zabytkami, obok których trudno jest przejść obojętnie. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości? Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie krajoznawczej wycieczki po Żyrardowie?

Z kart historii – Żyrardów i jego dzieje

To ciekawe miasto może się pochwalić dość długą historią, a pierwsze wzmianki na temat istniejącej w tym miejscu osady pochodzą z XV wieku. Okresem najważniejszym dla Żyrardowa okazała się jednak dopiero pierwsza połowa XIX wieku, kiedy to tą mazowiecką osadą zainteresowali się wpływowi przemysłowcy. Zainteresowanie to zaowocowało powstaniem fabryki, dzięki której w połowie XIX wieku Żyrardów stał się jednym z najważniejszych ośrodków produkcji lnu w Europie.

Od drugiej połowy XIX wieku wokół fabryki zaczyna się rozwijać osiedle robotnicze, dzięki czemu ta niewielka niegdyś osada powoli przemienia się w ważny ośrodek miejski. W 1916 roku Żyrardów oficjalnie staje się już miastem, a prawami miejskimi – mimo upadku lokalnego przemysłu – cieszy się do dziś. Jest też atrakcyjnym celem niejednej krajoznawczej wycieczki oraz miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez miłośników techniki i związanych z nią zabytków. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości?

Żyrardów i jego zabytki: co warto zobaczyć w tym mieście?

W czasie wycieczki po Żyrardowie nikt z nas nudzić się nie będzie. To miasto ma się czym pochwalić, a panująca tutaj atmosfera może oczarować każdego. Z pewnością warto zajrzeć na plac Jana Pawła II, będącego najważniejszym punktem na terenie osady fabrycznej. To miejsce znane jest z wielu ważnych wydarzeń historycznych, m. in. ze strajku szpularek, do którego doszło w 1883 roku. Był to pierwszy strajk na terenie Mazowsza, dlatego też warto o tym wydarzeniu pamiętać.

W Polsce jest wiele atrakcyjnych regionów turystyczno-historycznych. Jednym z nich jest Śląsk, którego najlepsze miejsca do zwiedzania można zobaczyć na www.wklobucku.pl.

Miłośnicy osiedli robotniczych z pewnością docenią piękno tak ciekawej dzielnicy, jaką jest Nowy Świat. Nie brak tu pięknych kamienic, wznoszonych głównie w drugiej połowie XIX stulecia. Otoczone zielenią, do dziś robią ogromne wrażenie. Park miejski, eklektyczny pałacyk z końca XIX wieku oraz szpital, który został zbudowany pod koniec XIX wieku z myślą o pracowników żyrardowskiej fabryki – oto kolejne atrakcje, którymi może się pochwalić to miasto.