Gory Sowie

Gory Sowie

Gory Sowie

Polska słynie nie tylko z malowniczego wybrzeża i nadbałtyckich plaż, ale także z łańcuchów górskich o różnej genezie i budowie. Na południu kraju królują zarówno skaliste szczyty Tatr, jak i łagodniejsze pasma górskie. Jednym z nich są Góry Sowie, zlokalizowane w województwie dolnośląskim. Masyw ten zaliczany jest do Sudetów Środkowych i wraz z najwyższym swoim szczytem – Wielką Sową – góruje na Dolnym Śląskiem.kwas hialuronowy gdańsk W większości Góry Sowie składają się z łagodnie opadających wzgórz, porośniętych lasami, wśród których znajdują się liczne łąki i polany.

Krajobraz urozmaicają jednak różnego rodzaju formy skalne – fantazyjnie uformowane skałki na szczytach i zboczach. Ważnym elementem krajobrazu Gór Sowich są również potoki tworzące kaniony i doliny. Przepływa tędy m.in. Bystrzyca czy Sowi Potok. Ta przepiękna, naturalna rzeźba terenu stanowi nie lada atrakcję i obfituje w urokliwe zakątki – malownicze dolinki, polany i punkty widokowe na okolicę Dolnego Śląska.

Aby zachować ten naturalny krajobraz, w Górach Sowich ustanowiono rezerwaty i parki krajobrazowe. Dzięki temu można tam podziwiać nie tylko rzeźbę, ale i dziką faunę i florę. Jak sama nazwa wskazuje, sztandarowym mieszkańcem tych gór są sowy – puchacze i puszczyki. roboty żelbetowe Zamieszkuje tam wiele zwierząt jeleniowatych, nietoperzy, gryzoni, drapieżników, a nawet został tam introdukowany gatunek muflona. Mieszane lasy i bogata, zróżnicowana roślinność dopełniają ten malowniczy obraz przyrody w Górach Sowich. Bliskie sąsiedztwo rozmaitych atrakcji, zabytków historycznych oraz znakomita baza noclegowa, w tym pięknie położone schroniska górskie, sprawia, że co roku w Góry Sowie przybywa coraz więcej turystów z kraju i zagranicy.

Artykuł dzięki: